Give up Groceries?


Which should I give up, food or food? How about meat? Milk has come down a little bit here. Just a hair over $3.00 a gallon. Maybe I should eat all canned and no more fresh vegetables. Veggies used to be a great deal in the summer time. Here, they are almost as expensive in the summer as winter.

I went to the store to get lemons and strawberries. Of course my eagle eye looks for bargains too. I…

View On WordPress

Give up Groceries?


Which should I give up, food or food? How about meat? Milk has come down a little bit here. Just a hair over $3.00 a gallon. Maybe I should eat all canned and no more fresh vegetables. Veggies used to be a great deal in the summer time. Here, they are almost as expensive in the summer as winter.

I went to the store to get lemons and strawberries. Of course my eagle eye looks for bargains too. I saw a package of ground chicken for less than $2.00 on sale so I snapped that up.

I use ground chicken instead of ground hamburger, better on the heart. I hardly ever eat red meat, but I wanted an olive burger really bad for supper and since I was out anyways, I was going to  have it. I saw some split chicken breast for under $3.00, so I grabbed that also.

To get four hamburger patties it was $5.69. To get the cheapest package of more grease than meat, it was $3.99. I chose that. I will squeeze that grease out even if I have to use my jaws of life.

I want a  hamburger. There was a restaurant here at one time that was cheap in price. A drive-in type, called Hot n Now. They made Olive burgers. A hamburger, lettuce, mao, and olives. I always liked them, especially since I don’t eat salt. I must crave salt at times so I would get one.

Of course that restaurant is no longer here so I make my own about twice a year as a treat. A small jar of olives cost $1.99. The lemons were over $3.00 and the strawberries were $2.50.

I bought a gallon jar to make my tea in. So I had that expense of $4.99. The tea bags were a little over $2.00. I make it overnight in the fridge and added the lemons and strawberries to it. Can’t wait until tomorrow to suck that down.

So I guess I didn’t have to have the olive burger. I didn’t need to make the special tea. I usually have salads with tuna or canned chicken added. You would think I would be as skinny as a rail, but nope, I am not. I have eggs for breakfast. I eat turkey bacon, lite bread. I have two small chocolate bars every night for my sweet treat.

It just feels that I should give up eating so I can have gas to get to work or go anywhere. Give up eating so I can pay my bills. I don’t go to the grocery store as often since Al is gone but it still seems as expensive or almost.

I spent a little over $30.00 at this visit. At the going rate for what I make per hour, that took me three hours of work to pay that off. Wow, things are really getting out of hand. I would garden, but no space to do it. I would give up eating, but I want to live.

groceries